Cat009 Cat009
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Which costs more over the course of a year: a medium 3 item pizza, which costs $7.25, four times a week, or going out to a fine dining restaurant ($85) twice a month?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 23-01-2018
Mult. $7.25 by 4 times 4 (4 PIZZAS per week, for 4 weeks):

$7.25(4)(4) = $116

Fine dining:  2($85) = $170

So, the fine dining costs more!


Answer Link

Otras preguntas

Work out 25% of £18
The EPA is responsible for protecting the public health by ensuring that our food is safe. False or True
What is 2(5x7)+874-982
what is lemma? ________________ Thx!
Example # 1 5x + 9 2x + 15 A B C If B bisects segment AC, what is the length of each segment? Ho
what is the main factor for lack of infrastructure development in the mountain region ​
If a room-temperature spoon is placed into a hot cup ofcoffee, followed by a teaspoon of cream from the refrigerator, how would the temperature for these threee
in what ways has junior become successful
A local store was having a two-week Back to School sale. They started the sale with 36,390 notebooks. During the first week of the sale, 7,424 notebooks were so
7. How did missionaries from Europc have an impact on religion around the world? socialism communism. capitalism mercantilism.