Aisle37 Aisle37
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Marissa bought 12.8 pounds if potatoes at $1.35 per pound. How much did Marissa spend for the potatoes?Explain.

Respuesta :

robynannap31heh robynannap31heh
  • 24-01-2018
Just multiply the numbers
[tex]12.8 \times 1.35[/tex]
Answer Link
gustanika
gustanika gustanika
  • 24-01-2018
a pound had the cost of $1.35, if she had 12.8 pounds then the cost was,

cost = 12.8 × 1.35
cost = 17.28

She spent $17.28
Answer Link

Otras preguntas

If 3 sinA+4 cosA=5 then prove that:sinA=3/5.​
Please answer this question and answer correctly.
When Susan babysat for 8 hours and did odd jobs for 3 hours, she made a total of $39. When she babysat for 2 hours and did odd jobs for 5 hours, she made a tota
26 multiplied by 16 what’s the answer
Which theme do the ideas in this excerpt support? Read this excerpt from part 2 of The Call of the Wild [The huskies] had crept in while Buck and Spitz were fig
when did Mussolini make jobs for the people in time of need
write a word problem with 3-4 full sentences that can be represented by the expression 14 1/8 divided by 3.
What is a positive angle less than 360 degrees that is conterminal with 540 degrees
What expression uses the GCF and is equivalent to 28 + 16
C. tan(450) Help please!