LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

What is the length to the nearest tenth, of the line segment joining the points (-4,2) and (146,52)
What is the square root of 80 simplified?
A strong lightning bolt transfers about 24C to Earth. How many electrons are transferred? The elementary charge is 1.60218x10^-19 C
15/1000 in simplest form
Victory in Japan came after the deployment of two massively destructive atomic bombs. How did nations such as China, the UK, Pakistan, Israel, Japan, and France
Which sentence does not have an error in subject and verb agreement? A. Isn't your aunt and uncle coming for your graduation? B. Wasn't that relay race and the
Olivia ties 2.5 feet of ribbon onto one balloon. How many yards of ribbon does Olivia need for 18 Balloons? plz work it is due
What does a food web diagram illustrate? A. all feeding relationships in an ecosystem B. the cycle of carbon through an ecosystem C. a single pathway of fee
what happens to water once it reaches earths surface
how do you write 1.21 as fraction, when .21 is continuing?