Legs Legs
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Mrs. Beasley bought a number of juice boxes at a cost of $.30 each and a bag of chips that cost $1.19. The total cost of her purchase was $2.99. Write an equation and solve to find out how many juice boxes Mrs. Beasley bought.

Respuesta :

musicchannel268 musicchannel268
  • 25-01-2018
2.99=1.19+.30x: 2.99-1.19=1.8:1.8=.30x.  1.8/.30=6=x
she bought 6 bags
Answer Link

Otras preguntas

What is migrationType of ethnic groups in Ghanaan and some festival they celebrate​
Need answers here! Tyy :)
if the local time is noon at Buchanan in noon at longitude 10 degtrees west, what will be the time in nairobi at longitude 37 degrees east
Can anyone please help?
I need help with ged
the ratio of sadia's age to her father's age is 3:6. The sum of their age is 96 .What is sadia's age?​
A study is conducted to examine the correlation between Training Time and the Error Rate of employees. If the correlation coefficient of Training Time and Error
why is the failure more honorable than to win cheating ? justify​
You must never step from a buss before it becomes (stationary/stationery).​
Can someone help me I don't understand