delorismccoyp2rl3b delorismccoyp2rl3b
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Alexis sold boxes of homemade granola bars for $8.50 each. It costs her $2.25 to baker and package each box of granola bars. What was her profit from selling each box of granola bars?

Respuesta :

NightcoreMusic
NightcoreMusic NightcoreMusic
  • 26-01-2018
She would have $6.25 because  
 
 
    $8.50 
  - $ 2.25 
  _______
 
 Take 5 - 10 = 5  (we have ten because we borrowed, so we have ten remove 1 from 5 you get 4 because we are borrowing)

 4 - 2=2 ( we have a four because we borrowed to turn 0 into 10) 
Then 8-2=6 (we do not borrow from eight because we already borrowed and there is no need to) 
 
so our final answer is $6. 25  
Answer Link

Otras preguntas

I need help ASAPPPP #2
High levels of cholesterol can first lead directly to
a deer with a mass of 276 kg is running head-on towards you with a velocity of 9.0 m/s. you are going north. find the magnitude and direction of the deer's mome
A species has a homologous chromosomes what does this say about the species
Can someone please help me with this . Pls give me the right answer
Please help ! Anatomy an Physiology:)
what does the most dangerous game tell us about how it means to be be human? PLEASE HELP ASAP
The Electron Transport Chain is part of what process? In which organelle does it take place?​
Match the index with the value
Will give brainly! What is one difference between monastic and mendicant orders? A) Friars depend on begging to keep their monasteries open. B) Monks perform th