rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

Amy runs a boutique that caters to high-end customers who prefer to have unique clothing designs. She also works as a personal wardrobe stylist for several of h
Without changing the force input, how can force output be increased?
Which of these word formulas for cellular respiration is correct? A) Oxygen + Sugar → Energy + Carbon dioxide + Water B) Carbon + Sugar → Energy + Carbon
What was the treaty of ghent
Which absorptive process in the small intestine requires a carrier and energy to transport nutrients into absorptive cells?
What is the greatest common factor of 8xy^5−16x^2y^3+20x^4y^4 ? A. 8xy^5 B. 2xy^3 C. 4xy^3 D. 4x^4y^5
Who invented the alphabet we use today?
In dna, one nucleotide monomer is linked to the next through _____. ( module 10.2)
How do I find all values of "x" for which f(x)=g(x) for f(x)=4/3x-4 and g(x)=1/6x +3?
a) Using theorems pertaining to transverals and parallel lines, prove that m∠1 + m∠2 = 180o b) Find the value of x.