beyonceigudia89 beyonceigudia89
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs 7.50 for 1kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay

Respuesta :

ComDest
ComDest ComDest
  • 24-04-2018
Every kilogram has 1000 grams. So, if she buys 200 grams- convert to kilos.

200/1000= 0.2kg

Since the price is per kg, then multiply it by the converted weight.

7.50(0.2kg)=
Answer Link

Otras preguntas

The debt ceiling is the total amount of money that the U.S. government is authorized to ______ to meet existing commitments
What is the measure of E, in degrees? O A. 1550 O B. 1300 O C. Cannot be determined O D. 125°
Simplify: 13 – 101 - (12 = 4 + 2)^2
How do you solve? Please answer this question ASAP!!
Is the​ equation's graph opening up or​ down? What is the vertex of the​ graph? What are the​ x-intercepts? What is the​ y-intercept? y=2xsquared-12x+10
An individual is planning a trip to a baseball game for 16 people. Of the people planning to go to the baseball game, 8 can go on saturday and 12 can go on sund
Please help soon. Solve the right triangle shown in the figure.
Testicular Sertoli cells function in all of the following ways EXCEPT that they do not: a. secrete Mullerian inhibiting factor b. secrete progesterone binding
The 1H NMR signal for bromoform (CHBr3) appears at 2065 Hz when recorded on a 300−MHz NMR spectrometer. If the spectrum was recorded on a 500−MHz instrument, wh
What is the degree of 6х5 – 4х2 + 2х3 – 3+х?