dragonboiiiii33 dragonboiiiii33
  • 27-04-2018
  • Mathematics
contestada

At a grocery store salted peanuts in the Shell cost $0.30 per ounce is $5 enough money to buy one lb of peanuts if it is what amount of money will be left over?

Respuesta :

630307217 630307217
  • 27-04-2018
yes it will be and there will be 50 cents over
Answer Link
apecar
apecar apecar
  • 27-04-2018
There are 16 ounces per every pound. 0.30*16=4.8 So yes, it's more than enough more. 5 - 4.8 = $0.2 left over
Answer Link

Otras preguntas

What did the woodlands eat?
A car is traveling at a speed of 44 feet per second. what is the car's speed in miles per hour? how many miles will the car travel in 4 hours? in your computati
Write a conditional statement from the sentence. "parallel lines do not intersect."
How many terms does the expression w/4+12.5-7z
Ira bought a tennis racquet that cost $112. The sales tax rate is 9 percent. What is the total amount that she paid? $121 $122.08 $122.80
Refer to the attached diagram and name the points on the axes 5 units from the origin. A) I, J, P B) E, X C) E, P D) J, E
How would the Japanese culture view Catholics in regard to burial? Japanese cremate their deceased. Catholics believe in burial.
Which countries had the least say in the Treaty of Versailles and how were they affected by it?
One side effect of steroid use by men is:
Which statement defines the heat capacity of a sample? the temperature of a given sample the temperature that a given sample can withstand the quantity of heat