hexagang hexagang
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Tessa adopts a rescue dog. On the way home, she stops at the store to buy a case of dog
food. A case has 12 cans and costs $19.92. How much does each can cost?

Respuesta :

brielleedin
brielleedin brielleedin
  • 21-10-2020

Answer:

1.66

Step-by-step explanation:

19.92/12= 1.66

So $1.66 per can

Answer Link
alokiposter2 alokiposter2
  • 12-12-2021

Answer:

1.66

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A traveler buys $1600 in traveler's checks, in $10, $20, and $50 denominations. The number of $10 checks is 5 less than twice the number of $20 checks, and the
what is eight decreased by 3 times a number equals 2
What is 3.5 converted into a percent
Is it true that the order when dividing three real numbers does not effect the answer?
what is the greatest common factor of 78 and 27 ?
What is 7 8/45 as a decimal?
a commercial jet has been instructed to climb from its present altitude pf 9000 feet to a cruising altitude of 44000 feet, if the plane descends at a rate of 2,
if angle RZT=110, angle RZS=3s, and angle TZS=8s, what are angle RZS and angle TZS?
Factor 40x^3-5y^3 COMPLETELY
How do you solve 3/4n -18 = 1/4n -4