SailerU656026 SailerU656026
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Hello ! I’m really stuck on proportions and it’s hard for me to solve X Nathan packs 25boxes in 2 hours how many boxes can be pack in 8 hours

Respuesta :

ZaeemD772411 ZaeemD772411
  • 25-10-2022

100 boxes

Explanation:

25 boxes was packed in 2 hours

let the number of boxes packed in 8 hours = x

25 boxes = 2 hours

x = 8 hours

cross multiply:

25(8) = 2(x)

200 = 2x

divide through by 2:

200/2 = x

x = 100

In 8 hours, he would have packed 100 boxes

Answer Link

Otras preguntas

A 16-ounce package of pistachios costs $6.40,what is the price per ounce
Help me solve this problem 7 please
Identify the theory that suggests children with less language fluency need assistance from their peers or teachers to improve their skills. A. Preoperational s
help me please i need this answer before 11:59PM
7 Raul went to the store and bought 2.5 pounds of chicken for $10.00. What was the cost per pound of the chicken? Round your answer to the nearest cent, if nece
WILL MARK AS BRAINLIEST: Microevolution is changes in the frequency of genes in a gene pool. According to this definition what is the smallest biological unit t
who benefited and who suffered as a result of Reign of Terror
simplify.show work (3·9-3²)-10 thanks please show work
Which statement about the peripheral nervous system is true?
Help me with this I need it now